Aktualności

Jak radzić sobie w upale w mieszkaniu: 5 skutecznych rad

Krzysztof Butowski 27 czerwca 2024

Lato to czas, kiedy wielu z nas z utęsknieniem czeka na ciepłe dni i słońce. Jednakże, wysokie temperatury mogą być uciążliwe, szczególnie w mieszkaniach, które mogą szybko się nagrzewać i zamieniać w saunę. Jak zatem radzić sobie z upałem w mieszkaniu? Oto pięć skutecznych rad, które pomogą Ci przetrwać letnie upały w komfortowych warunkach.

1. Zadbaj o odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza

Jednym z kluczowych sposobów na utrzymanie chłodu w mieszkaniu jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

a. Wietrzenie mieszkania

Wietrzenie mieszkania to podstawa. Najlepiej otwierać okna wczesnym rankiem i późnym wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Pozwoli to na wymianę gorącego powietrza wewnątrz na chłodniejsze z zewnątrz. W ciągu dnia warto jednak trzymać okna zamknięte, aby zapobiec dostawaniu się gorącego powietrza do środka.

b. Wentylatory i klimatyzacja

Wentylatory są skutecznym narzędziem do cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Ustawienie wentylatora tak, aby skierować go w stronę otwartego okna, może pomóc w wypchnięciu gorącego powietrza na zewnątrz. Jeśli masz możliwość, zainwestuj w przenośną klimatyzację lub klimatyzator okienny. Choć są one bardziej kosztowne, znacząco poprawiają komfort podczas upałów.

c. Rolety i zasłony

Zasłanianie okien roletami lub ciężkimi zasłonami w ciągu dnia to kolejny sposób na ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się mieszkania. Najlepiej sprawdzą się tutaj rolety zaciemniające lub termiczne, które skutecznie blokują promienie słoneczne.

2. Zastosuj chłodzenie bez użycia energii elektrycznej

Nie zawsze możemy lub chcemy korzystać z urządzeń elektrycznych do chłodzenia mieszkania. Na szczęście istnieją naturalne metody, które mogą być równie skuteczne.

a. Mokre ręczniki

Zawieszanie mokrych ręczników lub prześcieradeł przed oknami lub drzwiami to prosty sposób na schłodzenie powietrza. Woda parując, absorbuje ciepło, co pomaga obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Można także umieścić mokre ręczniki na wentylatorze, aby chłodniejsze powietrze było rozprowadzane po całym pomieszczeniu.

b. Miski z lodem

Umieszczenie misek z lodem lub butelek z zamrożoną wodą przed wentylatorem to kolejny skuteczny sposób na schłodzenie powietrza. Wentylator przepuszczając powietrze przez lód, tworzy przyjemny chłodny powiew, który pomaga obniżyć temperaturę.

c. Rośliny

Rośliny doniczkowe nie tylko dodają uroku wnętrzom, ale także pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Niektóre rośliny, takie jak paprocie czy sansewierie, mają zdolność do chłodzenia powietrza poprzez proces transpiracji, co może przyczynić się do poprawy komfortu w upalne dni.

3. Unikaj dodatkowych źródeł ciepła

Podczas upałów warto ograniczyć korzystanie z urządzeń i sprzętów, które generują ciepło. Oto kilka praktycznych wskazówek:

a. Gotowanie

Staraj się unikać gotowania w piekarniku lub na kuchence gazowej w najgorętsze dni. Zamiast tego wybieraj dania, które można przygotować bez użycia dużych źródeł ciepła, takie jak sałatki, kanapki czy potrawy na zimno. Możesz również rozważyć korzystanie z mikrofalówki, która generuje mniej ciepła.

b. Oświetlenie

Tradycyjne żarówki mogą emitować dużo ciepła. Warto zainwestować w energooszczędne żarówki LED, które nie tylko zużywają mniej energii, ale także emitują mniej ciepła. W miarę możliwości, korzystaj z naturalnego światła dziennego, zamiast sztucznego oświetlenia.

c. Elektronika

Wyłącz urządzenia elektroniczne, gdy nie są używane. Komputery, telewizory i inne sprzęty mogą wydzielać dużo ciepła, co dodatkowo nagrzewa pomieszczenie. Unikaj również ładowania urządzeń w ciągu dnia, jeśli to możliwe.

4. Hydratacja i odpowiednie nawodnienie

Podczas upałów nasze ciało traci więcej wody, dlatego ważne jest, aby pamiętać o regularnym nawodnieniu. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o odpowiednie nawodnienie:

a. Pij dużo wody

Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, a w upalne dni nawet więcej. Unikaj napojów zawierających kofeinę i alkohol, które mogą prowadzić do odwodnienia. Woda z dodatkiem cytryny, mięty lub ogórka może być smaczniejsza i bardziej orzeźwiająca.

b. Lekkie posiłki

Jedzenie ciężkich i tłustych posiłków może sprawić, że poczujesz się jeszcze bardziej zmęczony i przegrzany. Wybieraj lekkie, wodniste potrawy, takie jak owoce, warzywa, sałatki czy jogurty. Produkty bogate w wodę, takie jak arbuz, ogórek czy pomidory, pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia.

c. Schładzanie ciała

Regularnie spryskuj ciało wodą z butelki z rozpylaczem. Możesz także zanurzyć stopy w zimnej wodzie lub stosować chłodne okłady na nadgarstki, kark czy czoło, aby szybciej się ochłodzić.

5. Odpowiednia aranżacja wnętrza

Odpowiednia aranżacja wnętrza może również wpłynąć na odczuwanie temperatury w mieszkaniu. Oto kilka pomysłów:

a. Przemeblowanie

Jeśli to możliwe, przemebluj swoje mieszkanie tak, aby miejsca do siedzenia i spania znajdowały się z dala od okien i ścian nagrzewających się od słońca. Przemieszczenie łóżka w chłodniejsze miejsce może znacznie poprawić komfort snu.

b. Chłodne tkaniny

Wybieraj pościel i zasłony wykonane z lekkich, oddychających materiałów, takich jak bawełna czy len. Unikaj syntetycznych tkanin, które mogą zatrzymywać ciepło. Możesz również zamienić grube dywany na lżejsze, które nie będą dodatkowo nagrzewać pomieszczenia.

c. Kolory

Jasne kolory odbijają światło i ciepło, podczas gdy ciemne kolory je absorbują. W miarę możliwości, wybieraj jasne kolory dla ścian, mebli i dekoracji, aby pomóc w utrzymaniu chłodniejszej atmosfery w mieszkaniu.

Upały mogą być trudne do zniesienia, ale zastosowanie powyższych rad pomoże Ci utrzymać komfortowe warunki w swoim mieszkaniu. Pamiętaj, że odpowiednia wentylacja, unikanie dodatkowych źródeł ciepła, właściwe nawodnienie oraz przemyślana aranżacja wnętrza to kluczowe elementy, które mogą znacząco poprawić Twój komfort podczas gorących dni.

Więcej

Lista wyposażenia w procesie wynajmu nieruchomości

Krzysztof Butowski 12 czerwca 2024

Lista wyposażenia to dokument, który odgrywa istotną rolę w procesie wynajmu nieruchomości. Jest to szczegółowy spis wszystkich przedmiotów znajdujących się w wynajmowanym lokalu, wraz z ich stanem i wartością. Poniżej przedstawiam artykuł na temat listy wyposażenia, jej znaczenia, funkcji oraz wskazówek dotyczących jej tworzenia.

Znaczenie listy wyposażenia: Lista wyposażenia jest integralną częścią umowy najmu, która służy zabezpieczeniu interesów zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Dokument ten pozwala na uniknięcie nieporozumień i sporów związanych ze stanem wyposażenia na początku i na końcu okresu najmu.

Funkcja listy wyposażenia: Główną funkcją listy wyposażenia jest udokumentowanie stanu wyposażenia mieszkania lub domu w momencie przekazania kluczy najemcy. Lista ta powinna być dokładna i szczegółowa, aby w przypadku ewentualnych uszkodzeń lub braków można było łatwo ustalić odpowiedzialność.

Tworzenie listy wyposażenia: Przy tworzeniu listy wyposażenia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • Dokładność – lista powinna zawierać wszystkie przedmioty wyposażenia, nawet te małe lub mniej istotne.
 • Szczegółowość – każdy przedmiot powinien być opisany w sposób umożliwiający jego jednoznaczną identyfikację; warto również dołączyć zdjęcia.
 • Stan techniczny – należy opisać obecny stan techniczny i wizualny każdego przedmiotu, w tym wszelkie uszkodzenia czy ślady użytkowania.
 • Wartość – jeśli to możliwe, warto określić przybliżoną wartość przedmiotów, co może być pomocne przy ewentualnym rozliczeniu szkód.

Podpisanie listy wyposażenia: Lista wyposażenia powinna być podpisana przez obie strony umowy najmu w momencie przekazania kluczy. Najemca i wynajmujący powinni wspólnie przejrzeć wszystkie przedmioty i potwierdzić ich stan oraz obecność na liście.

Aktualizacja listy wyposażenia: W przypadku zmian w wyposażeniu w trakcie trwania najmu, lista powinna być aktualizowana, a wszelkie nowe przedmioty lub zmiany stanu istniejących powinny być odnotowane i zaakceptowane przez obie strony.

Znaczenie listy wyposażenia przy zakończeniu najmu: Pod koniec okresu najmu, lista wyposażenia jest podstawą do przeprowadzenia odbioru mieszkania i sprawdzenia, czy nie doszło do uszkodzeń lub ubytków. W przypadku stwierdzenia różnic, lista służy jako dowód w procesie rozliczeniowym.

Podsumowanie: Lista wyposażenia jest niezbędnym dokumentem, który chroni prawa i interesy obu stron umowy najmu. Dzięki niej możliwe jest sprawiedliwe i transparentne rozliczenie się z ewentualnych szkód i braków. Staranne sporządzenie i podpisanie listy wyposażenia to kluczowy element procesu wynajmu, który zapewnia spokój i bezpieczeństwo zarówno wynajmującemu, jak i najemcy.

Więcej

Umowa pośrednictwa, ważny dokument w obrocie nieruchomościami

Krzysztof Butowski

Umowa pośrednictwa nieruchomości to specjalistyczny rodzaj umowy cywilnoprawnej, który odgrywa kluczową rolę w transakcjach na rynku nieruchomości. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat tej umowy, obejmujący jej podstawę prawną, rodzaje, funkcję, powody zawierania oraz cechy charakterystyczne.
Podstawa prawna
Umowa pośrednictwa nieruchomości w Polsce opiera się na przepisach Kodeksu Cywilnego. Dodatkowo, działalność pośredników w obrocie nieruchomościami jest również uregulowana ustawą o gospodarce nieruchomościami, która określa zasady pracy pośredników oraz ich obowiązki.

 

Rodzaje umów pośrednictwa nieruchomości
W zależności od charakteru świadczonej usługi i rodzaju nieruchomości, możemy wyróżnić kilka rodzajów umów pośrednictwa:
Umowa pośrednictwa sprzedaży – pośrednik zobowiązuje się do znalezienia kupca na nieruchomość.
Umowa pośrednictwa kupna – pośrednik pomaga zleceniodawcy w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości do zakupu.
Umowa pośrednictwa wynajmu – pośrednik poszukuje najemców dla nieruchomości lub odpowiedniej nieruchomości do wynajęcia dla zleceniodawcy.

Funkcja umowy pośrednictwa nieruchomości
Główną funkcją umowy pośrednictwa nieruchomości jest pośredniczenie między sprzedającym a kupującym lub wynajmującym a najemcą, co obejmuje nie tylko prezentację oferty, ale również pomoc w negocjacjach, przygotowanie niezbędnych dokumentów oraz wsparcie w procesie transakcyjnym.

Powody zawierania umowy pośrednictwa
Umowę pośrednictwa zawiera się głównie ze względu na:
Specjalistyczną wiedzę i doświadczenie pośrednika.
Oszczędność czasu i zasobów, które zleceniodawca musiałby poświęcić na samodzielne poszukiwania nieruchomości lub potencjalnych zainteresowanych.
Bezpieczeństwo transakcji, ponieważ pośrednik zapewnia weryfikację stanu prawnego nieruchomości oraz pomaga w uniknięciu potencjalnych ryzyk.

Cechy charakterystyczne umowy pośrednictwa nieruchomości
Odpłatność – pośrednik otrzymuje wynagrodzenie zazwyczaj w formie prowizji od wartości transakcji.
Zobowiązanie do działania – pośrednik musi podjąć konkretne działania mające na celu wykonanie zlecenia.
Staranność – pośrednik zobowiązany jest do działania z należytą starannością i dbałością o interesy zleceniodawcy.
Nieodpowiedzialność za wynik – pośrednik nie gwarantuje zawarcia umowy, ale musi dołożyć wszelkich starań, aby do niej doszło.
Podsumowując, umowa pośrednictwa nieruchomości jest niezbędnym elementem w procesie kupna, sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. Zapewnia ona profesjonalne wsparcie, bezpieczeństwo transakcji i często przyczynia się do osiągnięcia korzystniejszych warunków umowy. Dzięki niej zarówno sprzedający, kupujący, jak i wynajmujący mogą skupić się na swoich podstawowych działaniach, powierzając specjalistom kwestie związane z nieruchomościami.

Więcej

Protokół zdawczo-odbiorczy w procesie sprzedaży i wynajmu mieszkania

Krzysztof Butowski 4 czerwca 2024

Protokół zdawczo-odbiorczy jest kluczowym dokumentem w procesie sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości, odgrywającym istotną rolę zarówno dla sprzedającego i kupującego, jak i dla wynajmującego oraz najemcy. Jest to dokument, który szczegółowo opisuje stan techniczny nieruchomości oraz jej wyposażenie w momencie przekazania jej nowemu właścicielowi lub najemcy. Protokół ten pomaga uniknąć nieporozumień i sporów w przyszłości, ponieważ jasno określa, jakie elementy mieszkania zostały przekazane i w jakim były stanie.

Znaczenie protokołu zdawczo-odbiorczego

Protokół zdawczo-odbiorczy pełni kilka kluczowych funkcji:

 1. Ochrona interesów stron: Dokument ten chroni zarówno sprzedającego/wynajmującego, jak i kupującego/najemcę przed ewentualnymi roszczeniami dotyczącymi stanu nieruchomości.

 2. Podstawa do rozliczeń finansowych: W przypadku wynajmu, protokół jest podstawą do rozliczenia kaucji po zakończeniu umowy najmu. W przypadku sprzedaży, może on również stanowić podstawę do ewentualnych roszczeń gwarancyjnych.

 3. Dokumentacja stanu technicznego: Szczegółowy opis stanu technicznego mieszkania oraz jego wyposażenia ułatwia ewentualne naprawy lub modernizacje.

Elementy protokołu zdawczo-odbiorczego

Dobry protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać kilka kluczowych elementów:

 1. Dane stron umowy: Imiona, nazwiska, adresy oraz numery kontaktowe sprzedającego/wynajmującego oraz kupującego/najemcy.

 2. Opis nieruchomości: Dokładny adres, numer mieszkania oraz powierzchnia użytkowa.

 3. Stan techniczny mieszkania: Szczegółowy opis stanu ścian, podłóg, sufitów, instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej), okien, drzwi oraz innych elementów stałych.

 4. Wyposażenie: Lista mebli oraz sprzętów AGD i RTV, które zostają w mieszkaniu, wraz z ich stanem technicznym.

 5. Stan liczników: Odczyty liczników (woda, gaz, prąd) na dzień przekazania nieruchomości.

 6. Fotodokumentacja: Zdjęcia poszczególnych pomieszczeń oraz ewentualnych uszkodzeń czy wad.

 7. Uwagi i zastrzeżenia: Miejsce na dodatkowe uwagi lub zastrzeżenia którejkolwiek ze stron.

 8. Podpisy stron: Protokół powinien być podpisany przez obie strony, co potwierdza zgodność z jego treścią.

Procedura sporządzania protokołu

Proces sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego powinien przebiegać w kilku etapach:

 1. Wspólne oględziny nieruchomości: Sprzedający/wynajmujący oraz kupujący/najemca wspólnie dokonują oględzin mieszkania. Jest to moment, w którym szczegółowo opisuje się stan techniczny oraz wyposażenie.

 2. Sporządzenie dokumentu: Na podstawie oględzin sporządza się protokół. Warto przygotować go w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron.

 3. Fotodokumentacja: Wykonanie zdjęć, które będą stanowiły załącznik do protokołu. Zdjęcia powinny być datowane i dokładnie opisane.

 4. Podpisanie protokołu: Po dokładnym sprawdzeniu treści, obie strony podpisują protokół, co oznacza jego akceptację.

 5. Przekazanie kluczy: W momencie podpisania protokołu następuje formalne przekazanie kluczy do nieruchomości.

Rola protokołu w procesie sprzedaży nieruchomości

Protokół zdawczo-odbiorczy w procesie sprzedaży i wynajmu mieszkania

Protokół ten jest również ważny z punktu widzenia rozliczeń finansowych, np. w przypadku uzgodnionych wcześniej drobnych napraw, które sprzedający zobowiązał się wykonać przed przekazaniem mieszkania. W razie jakichkolwiek nieporozumień, protokół zdawczo-odbiorczy stanowi ważny dowód na stan nieruchomości w momencie jej przekazania.

Rola protokołu w procesie wynajmu nieruchomości

W przypadku wynajmu mieszkania, protokół zdawczo-odbiorczy jest nie mniej istotny. Wynajmujący i najemca sporządzają protokół zarówno na początku, jak i na końcu okresu najmu. Protokół początkowy dokumentuje stan mieszkania oraz jego wyposażenie w momencie wprowadzenia się najemcy, natomiast protokół końcowy – w momencie wyprowadzki.

Protokół początkowy jest podstawą do ewentualnych roszczeń związanych z kaucją. Jeśli w momencie wyprowadzki mieszkanie zostanie zwrócone w gorszym stanie niż wynikało to z protokołu początkowego (poza normalnym zużyciem wynikającym z użytkowania), wynajmujący ma prawo potrącić odpowiednią kwotę z kaucji na pokrycie kosztów napraw.

Podsumowanie

Protokół zdawczo-odbiorczy jest niezbędnym narzędziem w procesie sprzedaży i wynajmu nieruchomości, zapewniającym ochronę interesów obu stron oraz ułatwiającym rozliczenia finansowe i ewentualne naprawy. Jego sporządzenie wymaga szczegółowości i dokładności, aby uniknąć nieporozumień i sporów w przyszłości. Wzór protokołu oraz procedura jego sporządzania powinny być przestrzegane z należytą starannością, co pozwoli na bezproblemowe przekazanie nieruchomości oraz zakończenie transakcji w atmosferze zaufania i profesjonalizmu.

Więcej

Zrównoważony rozwój w nieruchomościach- ESG jako przyszłość branży

Krzysztof Butowski 23 maja 2024

W ciągu ostatnich kilku lat, termin „ESG” stał się coraz bardziej powszechny w różnych branżach, w tym w nieruchomościach. ESG, czyli Environmental, Social, and Governance, to zestaw kryteriów, które inwestorzy używają do oceny odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju inwestycji. W kontekście nieruchomości, ESG nabiera szczególnego znaczenia, jako że budynki i infrastruktura mają ogromny wpływ na środowisko naturalne oraz na społeczności, które je otaczają. W niniejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego ESG jest kluczowym elementem przyszłości nieruchomości oraz jak biura nieruchomości mogą wdrażać te zasady w praktyce.

Co to jest ESG?

ESG to akronim od trzech kluczowych aspektów, które razem tworzą ramy zrównoważonego rozwoju:

 1. Environmental (Środowiskowy): Dotyczy wpływu działalności na środowisko naturalne. W kontekście nieruchomości, oznacza to zarządzanie zużyciem energii, emisjami gazów cieplarnianych, zużyciem wody oraz zarządzaniem odpadami.

 2. Social (Społeczny): Koncentruje się na relacjach firmy z jej pracownikami, klientami i społecznościami. W nieruchomościach może to obejmować jakość życia mieszkańców, dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej, a także inkluzywność i różnorodność w miejscu pracy.

 3. Governance (Ład korporacyjny): Obejmuje zasady zarządzania, struktury decyzyjne, przejrzystość działań oraz etykę biznesową. W branży nieruchomości, oznacza to odpowiedzialne zarządzanie inwestycjami, przejrzystość w działaniach deweloperów i wynajmujących, oraz przestrzeganie zasad etycznych.

Dlaczego ESG jest ważne dla branży nieruchomości?

Środowisko

Nieruchomości mają znaczący wpływ na środowisko. Budynki odpowiadają za około 40% globalnego zużycia energii i 30% emisji gazów cieplarnianych. Wdrażanie zasad ESG w nieruchomościach może przyczynić się do redukcji tych liczb poprzez promowanie energooszczędnych technologii, zrównoważonego zarządzania zasobami oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Społeczność

Nieruchomości nie istnieją w próżni – są częścią większych społeczności. Deweloperzy i zarządcy nieruchomości mogą mieć pozytywny wpływ na lokalne społeczności, inwestując w infrastrukturę, tworząc miejsca pracy i wspierając lokalne inicjatywy. Wprowadzenie zasad ESG może również poprawić jakość życia mieszkańców poprzez zapewnienie zdrowego i bezpiecznego środowiska do życia i pracy.

Ład korporacyjny

Zarządzanie nieruchomościami wymaga odpowiedzialności i przejrzystości. Zasady ESG pomagają w ustanowieniu wysokich standardów zarządzania, które zwiększają zaufanie inwestorów i klientów. Transparentne działania i odpowiedzialne zarządzanie przyciągają świadomych inwestorów, którzy poszukują długoterminowych i zrównoważonych inwestycji.

Przyszłość ESG w nieruchomościach

Przyszłość branży nieruchomości jest ściśle związana z zasadami ESG. Inwestorzy coraz częściej poszukują zrównoważonych i odpowiedzialnych inwestycji, które przynoszą długoterminowe korzyści. Biura nieruchomości, które przyjmują zasady ESG, nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska i wspierania społeczności, ale również zwiększają swoją konkurencyjność na rynku.

Zrównoważony rozwój nie jest już opcją, lecz koniecznością. ESG to przyszłość branży nieruchomości, która promuje odpowiedzialność, transparentność i długoterminowe myślenie.

Podsumowanie

ESG w nieruchomościach to nie tylko moda, ale konieczność, która przynosi korzyści zarówno inwestorom, jak i społeczeństwu. Wdrażanie zasad ESG pomaga w tworzeniu zrównoważonych, odpowiedzialnych i transparentnych inwestycji, które są gotowe na przyszłość. Biura nieruchomości, które przyjmują zasady ESG, zyskują nie tylko na atrakcyjności, ale również przyczyniają się do lepszego, bardziej zrównoważonego świata.

Więcej

Audyt Energetyczny w Nieruchomościach: Klucz do Efektywności Energetycznej

Krzysztof Butowski 16 maja 2024

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko naturalne oraz oszczędność energii staje się coraz bardziej istotna, audyt energetyczny w nieruchomościach staje się nieodzownym narzędziem. Jest to proces, który pomaga zrozumieć zużycie energii w budynkach oraz identyfikować potencjalne obszary oszczędności, co prowadzi do zwiększenia efektywności energetycznej. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest audyt energetyczny oraz dlaczego jest on kluczowy dla właścicieli i zarządców nieruchomości.

Audyt energetyczny budynku to szczegółowa analiza zużycia energii w budynku, mająca na celu zidentyfikowanie i ocenę czynników wpływających na wykorzystanie energii. W wyniku audytu powstaje raport, który zawiera informacje o stanie technicznym budynku, efektywności energetycznej systemów i urządzeń oraz możliwych sposobach na poprawę efektywności energetycznej1. Przeprowadzenie audytu przynosi wiele korzyści, takich jak oszczędności finansowe, zwiększenie komfortu mieszkańców i ochrona środowiska naturalnego. Warto go wykonać, aby zminimalizować straty ciepła, np. poprzez izolację ścian, dachu czy wymianę okien i drzwi

Cel audytu energetycznego:

 • Określenie, jak zminimalizować zużycie energii w budynku.
 • Wskazanie konkretnych działań termomodernizacyjnych.

Elementy audytu energetycznego:

 • Inwentaryzacja systemu grzewczego: Analiza istniejących instalacji grzewczych.
 • Charakterystyka energetyczna budynku: Opis parametrów energetycznych.
 • Ocena właściwości cieplnych: Badanie izolacji termicznej.
 • Propozycje prac termoizolacyjnych: Wskazówki dotyczące modernizacji.

Najważniejsze kroki przy przeprowadzaniu audytu energetycznego

Przeprowadzenie audytu energetycznego wymaga kilku kluczowych kroków:

 1. Zbieranie danych: Rozpocznij od zebrania informacji o budynku, takich jak powierzchnia, rodzaj ogrzewania, izolacja, instalacje elektryczne i inne.

 2. Analiza zużycia energii: Przeanalizuj historię zużycia energii, aby zrozumieć, jakie systemy są najbardziej obciążone.

 3. Inspekcja techniczna: Sprawdź stan techniczny budynku, w tym izolację, okna, drzwi, instalacje grzewcze i chłodzące.

 4. Pomiary i testy: Wykonaj pomiary zużycia energii, sprawdź szczelność budynku, ocen wydajność systemów grzewczych i chłodzących.

 5. Analiza wyników: Na podstawie zebranych danych sporządź raport z rekomendacjami dotyczącymi poprawy efektywności energetycznej.

 6. Wdrożenie działań: Wprowadź zalecane zmiany, takie jak modernizacja instalacji, wymiana okien czy izolacja termiczna.

Czy audyt jest obowiązkowy dla wszystkich budynków?

Audyt energetyczny jest obligatoryjny w przypadku kompleksowej termomodernizacji. Dla pozostałych przedsięwzięć nie jest on wymagany, aby otrzymać dofinansowanie. Można go jednak wykonać, a będzie stanowił koszt kwalifikowany pod warunkiem:

 • Sporządzenia dokumentu podsumowującego audyt energetyczny na obowiązującym w ramach programu wzorze.

 • Zakres prac dla wybranego wariantu wynikającego z audytu energetycznego zostanie zrealizowany w ramach złożonego wniosku o dofinansowanie, nie później niż do dnia zakończenia realizacji wnioskowanego przedsięwzięcia. Jeśli nie zrealizuje się całego zakresu wskazanego w audycie, koszt audytu nie będzie podlegał dofinansowaniu. Aby zakwalifikować przedsięwzięcie jako kompleksową termomodernizację, należy dodatkowo wykazać osiągnięcie co najmniej jednego wskaźnika kompleksowej termomodernizacji (na podstawie sporządzonego audytu energetycznego), takiego jak:

 • Zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m²*rok).

 • Zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%

Jakie są korzyści z przeprowadzenia audytu w nieruchomościach?

Przeprowadzenie audytu energetycznego w nieruchomościach ma wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

 • Oszczędności finansowe: Audyt pozwala zidentyfikować obszary, w których można zaoszczędzić energię. Dzięki temu właściciele mogą wprowadzić efektywne rozwiązania, które obniżą koszty eksploatacji budynku.

 • Poprawa komfortu: Dobre zarządzanie energią przekłada się na komfort mieszkańców. Poprawa izolacji termicznej, modernizacja instalacji grzewczych i oświetlenia sprawiają, że budynek jest bardziej przyjazny dla użytkowników.

 • Wpływ na środowisko: Audyt energetyczny pomaga zmniejszyć zużycie energii, co przekłada się na mniejsze emisje gazów cieplarnianych. To ważne dla ochrony środowiska.

 • Wymogi prawne: W niektórych krajach audyt energetyczny jest obowiązkowy przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Wykonanie go może pomóc w spełnieniu tych wymogów.

Podsumowanie

Audyt energetyczny w nieruchomościach to niezastąpione narzędzie, które pomaga zrozumieć i poprawić efektywność energetyczną budynków. Przyczynia się do oszczędności kosztów, ochrony środowiska oraz zwiększenia wartości nieruchomości. Dzięki audytowi energetycznemu, właściciele i zarządcy nieruchomości mogą podejmować świadome decyzje dotyczące inwestycji w poprawę efektywności energetycznej, co ma korzystny wpływ zarówno na ich finanse, jak i na otaczający świat.

Więcej

Majówkowe remonty. Jak przygotować nieruchomość do sezonu letniego?

Krzysztof Butowski 30 kwietnia 2024

przygotowanie nieruchomości do nowego sezonu

Wraz z nadejściem majówki, większość z nas zaczyna planować letnią odskocznię od codzienności. Dla wielu osób majówka oznacza czas na odpoczynek, wypoczynek na łonie natury lub spędzanie czasu w letniej rezydencji. Jednak zanim rozkoszujemy się słonecznymi dniami i wieczorami spędzonymi na tarasie czy grillowaniu na podwórku, warto zadbać o to, by nasza nieruchomość była w pełni gotowa na sezon letni. A więc, jakie kroki podjąć, aby przygotować nieruchomość do letniego sezonu?

Przegląd generalny

Pierwszym krokiem w przygotowaniu nieruchomości do sezonu letniego jest przegląd generalny. Spójrzmy na budynek z zewnątrz i wewnątrz, aby zidentyfikować ewentualne problemy. Czy są widoczne uszkodzenia dachu, rynien, elewacji? Czy okna i drzwi są szczelne? Czy istnieją problemy z instalacjami elektrycznymi czy hydraulicznymi? Przeprowadzenie dokładnej oceny pomoże nam zidentyfikować obszary, które wymagają uwagi.

Konserwacja ogrodu/balkonu i otoczenia

Jeśli posiadamy ogród lub działkę (lub balkon) wokół nieruchomości, warto zadbać o jego konserwację przed sezonem letnim. Przycinanie drzew i krzewów, koszenie trawy, zmiana roślin w nowym sezonie oraz ich pielęgnacja to ważne kroki, które pomogą utrzymać naszą posesję w dobrym stanie.

Odświeżenie wnętrz

W sezonie letnim chcemy cieszyć się jasnymi i przyjemnymi wnętrzami. Dlatego warto rozważyć odświeżenie pomieszczeń poprzez malowanie ścian w jasnych kolorach, czyszczenie dywanów i tapicerki oraz przegląd mebli ogrodowych, balkonowych czy grilli, aby upewnić się, że są gotowe do użytku.

Sprawdzenie systemów klimatyzacji i wentylacji:

Latem ciepło może być uciążliwe, dlatego ważne jest, aby nasza nieruchomość była wyposażona w sprawny system klimatyzacji lub wentylacji. Przed sezonem letnim zaleca się przegląd i ewentualne naprawy tych systemów, aby zapewnić komfortowe warunki pobytu.

Bezpieczeństwo

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej nieruchomości. Zabezpieczenie okien i drzwi, sprawdzenie działania jednostki klimatyzacyjnej, instalacja oświetlenia zewnętrznego to działania, które pomogą nam spać spokojnie w letnie noce.

Podsumowując, majówka to doskonały czas na przygotowanie naszej nieruchomości do sezonu letniego. Pamiętajmy o przeglądzie generalnym, konserwacji ogrodu, odświeżeniu wnętrz, sprawdzeniu systemów klimatyzacji i wentylacji oraz zapewnieniu bezpieczeństwa. Dzięki tym działaniom będziemy mogli cieszyć się letnimi dniami bez zbędnych trosk i zmartwień.

Więcej

Długi majowy weekend szansą na poszukiwanie wymarzonej działki

Krzysztof Butowski 25 kwietnia 2024

Majowy weekend, a wraz z nim wolne dni od pracy, to zawsze był oczekiwany z niecierpliwością przez miliony ludzi moment w roku. To wyjątkowy okres, kiedy maturzyści liczą dni do egzaminu, rozpalane są pierwsze grille, porządkowane są garaże,a przyroda budzi się do życia i promienie słońca wabią nas na zewnątrz do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Chwile wolnego to dobry moment na realizację marzeń o posiadaniu własnej działki. W tym artykule przyjrzymy się, jak długi majowy weekend wpływa na poszukiwanie wymarzonej nieruchomości gruntowej, jakie korzyści niesie ze sobą ta decyzja oraz jakie są argumenty przemawiające za tym wyborem.

Długi majowy weekend daje ludziom więcej czasu. Czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, który często ogranicza nasze możliwości, zwłaszcza w kontekście poszukiwań i decyzji dotyczących nieruchomości. Zwykłe weekendy mogą być zbyt krótkie, aby w pełni zanurzyć się w procesie poszukiwania i zrozumienia, czego tak naprawdę chcemy. Długi majowy weekend daje nam szansę na spokojne eksplorowanie różnych lokalizacji, porównywanie ofert i zgłębianie szczegółów koniecznych do podjęcia decyzji o wyborze naszego miejsca do zamieszkania.

Długi weekend oznacza mniej pośpiechu. Typowy weekend często wiąże się z natłokiem obowiązków domowych, spotkań towarzyskich czy innych planów, które mogą ograniczać naszą swobodę działania. Jednak w trakcie długiego majowego weekendu wiele osób decyduje się na zwolnienie tempa, co sprawia, że mają więcej czasu na skupienie się na poszukiwaniach działki. Mniej pośpiechu oznacza także mniejszy stres i większą możliwość zanurzenia się w procesie decyzyjnym.

Kolejnym aspektem jest fakt, że długi majowy weekend sprzyja spokojnemu jeżdżeniu po okolicy. W porównaniu z normalnymi weekendami, kiedy drogi są zatłoczone przez podróżnych spieszących się na zakupy, długi weekend charakteryzuje się zazwyczaj mniejszym natężeniem ruchu. To oznacza, że możemy cieszyć się bardziej relaksującą podróżą, bez presji czasu i frustrujących korków. Spokojne jeżdżenie po okolicy pozwala nam także lepiej poznać potencjalne lokalizacje, umożliwia obserwację ich otoczenia, sąsiedztwa i atmosfery. Jeszcze lepszym pomysłem jest rowerowa wycieczka rodzinna, kiedy można oddalić się od asfaltowych tras, porozglądać się po okolicznych polach, zatrzymać się i zastanowić, czy miejsce jest dla nas na tyle urokliwe, że chcielibyśmy tam pozostać dłużej.

Maj to miesiąc, w którym przyroda budzi się do życia. Wybierając się na poszukiwanie działki w maju, możemy zobaczyć potencjalne tereny w pełnej krasie, co pozwoli nam lepiej wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać nasze życie na tej działce w wiosennej odsłonie.

Majowe okoliczności sprzyjają przemyśleniom na temat decyzji zakupowych. Wiele osób korzysta z tego czasu, aby z rodziną lub bliskimi omówić wszystkie za i przeciw poszczególnym ofertom, co może pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Jeśli jednak pogoda zawiedzie, spędź ten czas z rodziną, zastanów się nad lokalizacją, sąsiedztwem, które chciałbyś mieć w okolicy swojej działki i skorzystaj z pomocy agentów Studio Nieruchomości, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą podzielą się z Tobą, żeby wybrać swoje miejsce na Ziemi.

Podsumowując, długi majowy weekend to nie tylko okazja do wypoczynku i relaksu, ale również doskonały moment na poszukiwanie wymarzonej działki w terenie. Więcej czasu, mniej pośpiechu, spokojne jeżdżenie po okolicy – to wszystko czynniki sprzyjające podjęciu tej ważnej decyzji. I jeśli pogoda pozwoli, majowy weekend staje się nie tylko okresem odpoczynku, ale także czasem, kiedy możemy zbliżyć się do spełnienia naszych marzeń o własnym kawałku ziemi.

Nieruchomości, działka, długi weekend, Studio Nieruchomości

Więcej

10 Kroków do sprawnego zakupu nieruchomości: Poradnik dla Pierwszych Kupujących

Krzysztof Butowski 24 kwietnia 2024

Kupno nieruchomości może być jednym z najważniejszych kroków w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń o własnym domu lub inwestycja na przyszłość. Jednak proces zakupu nieruchomości może być skomplikowany i stresujący, szczególnie dla tych, którzy robią to po raz pierwszy. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, aby pomóc Ci przejść przez ten proces krok po kroku i dokonać świadomego wyboru.

Krok 1: Określ swoje potrzeby i budżet

Zanim rozpoczniesz poszukiwania nieruchomości, zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz i na ile możesz sobie pozwolić. Określ swoje preferencje dotyczące lokalizacji, wielkości, stylu i innych ważnych czynników.

Krok 2: Zdobądź finansowanie

Sprawdź swoje możliwości finansowe i zasięgnij porady eksperta, jeśli potrzebujesz kredytu hipotecznego lub innych form finansowania. Upewnij się, że masz odpowiednie fundusze na pokrycie kosztów zakupu nieruchomości, w tym wpłatę własną i dodatkowe opłaty.

Krok 3: Szukaj odpowiedniej nieruchomości

Rozpocznij poszukiwania nieruchomości, korzystając z różnych źródeł, takich jak agenci nieruchomości, strony internetowe, ogłoszenia lokalne i media społecznościowe. Zrób listę potencjalnych nieruchomości, które spełniają Twoje kryteria.

Krok 4: Przeprowadź oględziny

Umów się na oględziny wybranych nieruchomości i dokładnie je przeanalizuj. Sprawdź stan techniczny, wystrój, infrastrukturę wokół nieruchomości oraz inne istotne czynniki, które mogą mieć wpływ na Twoją decyzję.

Krok 5: Zatrudnij agenta nieruchomości

Warto skorzystać z usług doświadczonego agenta nieruchomości, który pomoże Ci w procesie zakupu, negocjacjach cenowych i zapewnieniu, że wszystkie formalności są dopełnione prawidłowo. Doradcy Studio Nieruchomości są bardzo dobrym wyborem ze względu bieżący przegląd rynku aktywne poszukiwanie ofert, doświadczenie i nacisk na dopełnienie niezbędnych formalności.

Krok 6: Przeprowadź badania

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeprowadź dokładne badania dotyczące nieruchomości, w tym sprawdzenie historii cenowej, dokumentacji prawnej, stanu prawnego i ewentualnych obciążeń. Właściwie dobrany agent pomoże wykonać te czynności, dzięki czemu kupisz swoją nieruchomość w bezpieczny sposób.

Krok 7: Negocjuj warunki

Jeśli znalazłeś nieruchomość, która Ci odpowiada, przejdź do negocjacji warunków zakupu z właścicielem lub jego przedstawicielem. Staraj się uzyskać jak najlepsze warunki cenowe i dodatkowe korzyści.

Krok 8: Podpisz umowę

Gdy wszystkie warunki są uzgodnione, przygotuj się do podpisania umowy zakupu nieruchomości. Upewnij się, że wszystkie ustalenia są jasne i zapisane w umowie, a także że jesteś świadomy wszelkich zobowiązań i ryzyk.

Krok 9: Przeprowadź inspekcję

Przed finalizacją transakcji, zorganizuj inspekcję nieruchomości, aby upewnić się, że nie ma ukrytych wad ani problemów technicznych, które mogą wpłynąć na wartość lub bezpieczeństwo nieruchomości. Doświadczony agent nieruchomości na tym etapie zakupu jest bardzo pomocny.

Krok 10: Dokonaj finalizacji

Po pozytywnej inspekcji i zaakceptowaniu warunków umowy, przygotuj się do finalizacji transakcji poprzez podpisanie dokumentów prawnych.

Dzięki tym 10 krokom, możesz przejść przez proces zakupu nieruchomości z większą pewnością siebie i świadomością. Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest inna, dlatego zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą ze Studio Nieruchomości i zdobyć odpowiednią wiedzę przed podjęciem decyzji.

Więcej

Wakacje kredytowe. Odpocznij od spłat

Krzysztof Butowski 15 kwietnia 2024

Wakacje kredytowe, będąc coraz częściej obecne w dyskusjach dotyczących finansów osobistych, stają się swoistym oddechem dla wielu osób obciążonych kredytami czy pożyczkami. Ale co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem? Kto może z nich skorzystać, a kto powinien być ostrożny? Zasad jest wiele, warto więc przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to praktyka polegająca na zawieszeniu spłaty rat kredytowych lub pożyczkowych na określony czas. To swego rodzaju „oddech finansowy”, który pozwala osobom zadłużonym na chwilę oddechu od regularnych płatności. Takie wakacje stosuje się zwykle w przypadku kredytów hipotecznych, samochodowych, czy kredytów konsumenckich.

Kto może z nich skorzystać?

Zazwyczaj wakacje kredytowe oferowane są przez instytucje finansowe, z którymi klient ma zaciągnięte zobowiązania. Warunki i dostępność takiej opcji mogą się różnić w zależności od banku czy firmy pożyczkowej. Najczęściej są one oferowane w sytuacjach, gdy klient napotyka na trudności finansowe, np. utratę pracy, chorobę, czy inne nagłe wydatki, które uniemożliwiają terminową spłatę zadłużenia.

Zasady i konsekwencje

Warto pamiętać, że wakacje kredytowe nie są darmową przyjemnością. Opóźnienie spłaty rat może prowadzić do wzrostu kosztów kredytu, ponieważ banki nadal naliczają odsetki od zaciągniętego kredytu. Ponadto, zawieszenie spłaty rat nie oznacza umorzenia zadłużenia – po zakończeniu okresu wakacji kredytowych, osoba zadłużona nadal będzie musiała spłacić zaległe raty.

Nowelizacja i nowe zasady

Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców, która przewiduje przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 rok. Według nowych przepisów, raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany dotyczące Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Maksymalna pomoc dla kredytobiorców zostanie zwiększona do 3 tys. zł z 2 tys. zł obecnie, a okres pomocy będzie wydłużony do 40 miesięcy.

Przyszłość wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe mogą stanowić pomocny instrument w zarządzaniu finansami w trudnych sytuacjach życiowych, ale warto być świadomym wszystkich konsekwencji i kosztów z nimi związanych. Ostatecznie, kluczem do zdrowych finansów jest odpowiedzialne zarządzanie swoimi zobowiązaniami i podejmowanie świadomych decyzji.

Więcej