Aktualności

Wirtualny spacer w branży nieruchomości

Krzysztof Butowski 29 sierpnia 2018

Prehistoria

 

Świat idzie do przodu, sposób prezentacji ofert nieruchomości także. Jeszcze nie tak dawno temu ogłoszenie nieruchomości polegało na umieszczeniu 3-5 słów w gazecie. Na tak skonstruowaną notatkę dzwonili potencjalni klienci, którzy pytani o różne szczegóły. Niestety nie wszystko można łatwo i zrozumiale opisać, nie wspominając o konieczności dokonywania wielu nietrafnych prezentacji. Na miejscu okazywało się, ze klient nie tego oczekiwał, lub inaczej wyobrażał sobie wielkość, kształt i standard łazienki, czy kuchni.

Historia

Z czasem w nieruchomościach wszechobecne panowanie przejął internet, co zaowocowało możliwością publikacji zdjęć. To otworzyło ogromne możliwości publikującym oferty, ponieważ jak wiemy jedno zdjęcie „więcej warte, niż 1000 słów”. Taka propozycja zaserwowania oferty potencjalnemu zainteresowanemu umożliwiła pokazanie jak nieruchomość wygląda, jaki jest jej standard, jak jest urządzona itp.

Oprócz samych zdjęć serwisy internetowe umożliwiają publikacje rzutów, czyli zdjęcia układu pomieszczeń względem siebie tworzących całość. Idealne wręcz rozwiązanie opisu połączonego ze zdjęciami wraz z rzutem zalały serwisy i wyeliminowały niepotrzebne prezentacje. Początki tej rewolucji nie wyglądały jednak tak różowo. Jakość publikowanych zdjęć oraz sposób ich wykonania pozostawiały bardzo wiele do życzenia. Sama „treść” fotografii, na których widnieje nie posprzątany pokój z zaległymi, zniszczonymi meblami bardziej zniechęca, niż zachęca do obejrzenia pozostałych pomieszczeń i rozmowy z właścicielami o warunkach transakcji.

Część publikujących poszła po rozum do głowy i rozpoczęła długą i żmudną walkę z bylejakością przygotowując nieruchomości pod względem prezentacji, jednocześnie kładąc nacisk na jakość samych zdjęć.

Odpowiednio skadrowane przygotowane zdjęcie przygotowanego wnętrza potrafi zdziałać i… przekłamać w drugą stronę. W sieci zaczęły pojawiać się wystudiowane i profesjonalnie przygotowane oferty, rodem z katalogów, które swoją perfekcją zachęcały do wizyty w nieruchomości, gdzie osoba wizytująca ulegała rozczarowaniu, ponieważ to, co prezentowała fotografia zupełnie nie odpowiadało rzeczywistości.

Dzisiaj

Jak zwykle polityka złotego środka w postaci zastosowania zdrowego rozsądku oraz zdobyczy technologicznych przynosi najlepsze efekty. Trochę tylnymi drzwiami, ale skutecznie do branży nieruchomości wdarły się kamery 360. Są to urządzenia, które są tak skonstruowane, ze obejmują swoim zasięgiem obraz w promieniu 360 stopni. Oczywiście istnieje też funkcja filmowania takiego obrazu. Dzięki temu widz, oglądający, sterując swoim urządzeniem jest w stanie rozejrzeć się po całym pomieszczeniu, a nie tylko koncentrować się na kadrze, który wybrał fotograf. Co to oznacza dla widza? Przede wszystkim jest to sposób na to, żeby oglądający skupił uwagę na elemencie zdjęcia, który go interesuje.

Możliwości sprzętowe w połączeniu z odpowiednimi programami umożliwiają łączenie zdjęć w spacery 360. Powstaje więc możliwość „przespacerowania się” po nieruchomości z możliwością rozglądania się w tempie, jakim widzowi odpowiada.

Takie narzędzia do skutecznej prezentacji stosujemy w naszych prezentacjach.

Przykładowy spacer:

Jutro

Co przyniesie jutro? Najprawdopodobniej będą to wirtualne spacery z możliwością wyboru wielu opcji polegających na tym, że odbiorca będzie już w momencie prezentacji mógł umeblować swoje mieszkanie wg własnego gustu, a swoje pomysły będzie mógł pokazać znajomym czy rodzinie.

Podsumowanie

Dzisiejsze możliwości sprzętowe w połączeniu z umiejętnością operatora i przy zastosowaniu odpowiednich aplikacji oszczędzają poszukującym czas oraz umożliwiają sprzedającym w zachęcający sposób publikacje swojej oferty. Stosujemy te metody działania i przynoszą bardzo dobre efekty.

Więcej

Jak rozmawiać z pośrednikiem nieruchomości

Krzysztof Butowski 2 listopada 2016

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to jest biznes. W interesach zawsze są dwie strony: ta która czegoś potrzebuje oraz ta, która coś oferuje. Żeby doszło do transakcji potrzeba klienta potrzebującego musi się spotkać z propozycją strony oferującej – przy odpowiednio ustalonej cenie. Na rynku pośrednictwa nieruchomości te zasady zdają się nie obowiązywać, klient i pośrednik traktują się jak konkurencja, przez co dochodzi do wielu stresujących sytuacji zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Co więc zrobić, aby to zmienić? Porozmawiać! Kliencie, przygotuj się do rozmowy z pośrednikiem. Poniżej prezentuję główne wątki takiej rozmowy.

Więcej

Jaką umowę pośrednictwa wybrać?

Krzysztof Butowski 27 października 2016

Klient decydując się na współpracę z pośrednikiem ma do dyspozycji dwie umowy pośrednictwa, na podstawie których pośrednik przyjmuje nieruchomość do sprzedaży czy wynajmu. Pierwsza z nich to umowa pośrednictwa bez klauzuli wyłączności, druga to umowa ekskluzywna, tzw. „na wyłączność”.

Więcej

Jak ograniczyć straty ciepła w mieszkaniu

Krzysztof Butowski

 

 

 

Nikt nas nie lubi płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Częściowo koszty ogrzewania wynikają z zewnętrznych czynników, na które nie mamy wpływu, zgodnie ze słowami klasyka „Pani Kierowniczko, jak jest zima, to musi być zimno…” no to trzeba mieszkanie ogrzewać. Po części jesteśmy w stanie grzać „smart”, czyli tak, aby najbardziej efektywnie wykorzystać energię, za którą nas później rozliczy dostawca.

Więcej

Z czego składa się czynsz

Krzysztof Butowski

Większość z nas, niezależnie od tego, czy mieszkania w mieszkaniu wynajmowanym, czy własnym co miesiąc musi być gotowym, aby zapłacić czynsz. Prześledźmy elementy czynszu, tzn. jakie opłaty wchodzą w jego skład.

Więcej

Czym jest okazja?

Serwis 22 października 2015

Czym jest okazja?

Trzy podstawowe elementy, dzięki którym nabędziemy okazyjnie nieruchomość to: wiedza, decyzyjność, przygotowanie finansowe.

Więcej